Piyanist Ayla Saydam

17 Şubat 1944 de Denizli’nin Çal ilçesinde Müfettiş Şevket Aker ve Öğretmen Zehra Aker’in kızları olarak dünya geldi. Müzik eğitimine o dönemde Belediye’ye bağlı olan bugünkü İstanbul Üniversitesi. Devlet Konservatuarında Piyano, Fagot ve Keman çalarak başladı. Konservatuar eğitimi sırasında çok yönlü çalışmalar yaptı. Vecihe Koray, Necla Tinel ve Verda Ün ile piyano, Ekrem Zeki Ün ile keman, Enver Naci Gökcen ile Edebiyat, Alis Rosenthal ile Şan, Cenan Akın ile Solfej ve Analiz, Raşit Abed ile Armoni, Ferdi Statzer ile Analiz, Ergican Saydam ile piyano eğitimi aldı. Haziran 1966 yılında İstanbul Belediye konservatuarından başarı ile mezun oldu.

10 Temmuz 1964 de hocası piyanist Prof. Ergican Saydam ile evlendi. Uzun yıllar Ergican Saydam’ın asistanlığını yaptı. Özel Melek Naz piyano okulunda piyano dersleri verdi. Şişli Terakki Lisesinde piyano derslerine devam etti. Pek çok solo konser verdi ve oda müziği konserlerine eşlik etti. Kızı Mezzosoprano Ezgi Saydam ile konserler verdi. Keman sanatçısı ve besteci Ermukan Saydam’ın piyano için başlıklı parçalar isimli Albümünün ve Mezzosoprano için yazılmış ‘Geçmişten Dokuz Şarkı’ isimli Lied Albümü’nün ilk icrasını gerçekleştirdi. Pek çok Çağdaş Türk bestecisinin eserlerini de icra etti. Çok önemli bir ‘Romantik Lied’ Mendelssohn, Chopin, Schubert ve Rachmaninoff yorumcusuydu.

Sanatçı 12 Ağustos 2013 yılında İstanbul’da vefat etti.

Türk Piyanist gençliği ve eğitimcileri ve uluslararası ünlü birçok sanatçı Ergican Saydam ve Eşi Piyanist Ayla Saydam disiplininden sihirli dokunmalarla ortaya çıkmışlardır. Ayla Saydam gibi ender bir yeteneğin Avrupa’ya gitmesi düşünülürken asistan olarak Ergican Saydam ile mesleğini sürdürmeyi tercih etmesi bu kararın o günlerde Romantik olduğu kadar isabetli oluşunu da ortaya koymuştur. Ayla Saydam ve Ergican Saydam arasında tüm yaşamın kristalleşmiş hayat ve müzik değerleri, az bulunan gerçek anlamda akademizmin usta çırak ilişkisi çekirdeği olan doyumsuz tadı bulursunuz. Ergican Saydam’ı anarken onun sanatını en yakından bilen değerli sanatçı eğitimci eşi Ayla Saydamı’da anmak gerekir ve bu güzel birlikteliğin sonucu olarak kızı Mezzosoprano Ezgi Saydam ve oğlu Gün Saydam yetişmiştir. (Klavsen Sanatçısı Leyla Pınar Tansever).